Co to są wyróżniki stylu i jak podkręcić nasze klasyczne zestawy?

11 kwietnia 2022

Współczesna moda stawia na nieoczywiste rozwiązania i łączenie ze sobą różnych stylów. Projektanci chętnie dodają sportowe dodatki do eleganckich garniturów lub mieszają styl uliczny z elementami folku. Dlatego warto wiedzieć, czym dokładnie są wyróżniki stylu i jak można bez większego wysiłku podkręcić każdą stylizację.

Wyróżniki stylu — co to takiego?

Wyróżnik stylu to dowolny element ubrania lub obuwia, który wyróżni daną osobę z tłumu. Jest to zatem szczegół, na który zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Coś, co określa daną osobę i jej sposób ubierania się. Wobec czego taki element powinien idealnie pasować do naszego charakteru oraz musi współgrać z naszymi zainteresowaniami i stylem bycia. Wspomnianym wyróżnikiem stylu może być zarówno wybrany wzór, jak i ekstrawagancki kolor lub modny dodatek. Ważne, by szukając swojego indywidualnego wyróżnika nie zapominać o podstawowych zasadach tworzenia modnych stylizacji. Wyróżnik stylu powinien bowiem korespondować ze współczesnymi trendami i skutecznie podkręcać klasyczne stylizacje. Co więcej, idealnie dobrany wyróżnik pięknie podkreśli atuty każdej sylwetki.

Wyróżniki stylu — rodzaje

Dobry wyróżnik stylu może towarzyszyć nam na co dzień, dlatego warto go dodawać do niemal każdej stylizacji. Szukając swojego unikalnego wyróżnika, trzeba się zastanowić, jaki element naszej urody lub charakteru chcemy podkreślić. Znalezienie własnego wyróżnika stylu może być problematyczne, szczególnie jeśli dotychczas nie braliśmy go pod uwagę podczas tworzenia codziennych stylizacji. Jeśli jednak nie wiemy, co wybrać na swój wyróżnik stylu, możemy zainspirować się przykładami ze świata show-biznesu lub mody, gdzie wyróżnikami bywają takie elementy jak:

  • perły, naszyjnik w oryginalnym kształcie, broszka
  • duże kwadratowe okulary, popularne aviatory
  • wysokie szpilki, charakterystyczne apaszki
  • muszka, określony krój garnituru, wyrazisty kolor

Tak naprawdę każdy element garderoby może stać się wyróżnikiem, jeśli odpowiednio go zestawimy z całą stylizacją. Ważne, by się wyróżniał na tle pozostałego ubioru, przykuwał uwagę i był w miarę możliwości markowy oraz rozpoznawalny. 

Wyróżnik stylu — postaw na wygodę

Idealny wyróżnik stylu powinien nie tylko pięknie się prezentować, ale i musi być praktyczny. Nie chodzi przecież o to, żeby ubierać rzeczy, w których nie będziemy czuć się komfortowo. Wręcz przeciwnie szukając swojego wyróżnika stylu, zastanówmy się, co lubimy nosić i w czym czujemy się wygodnie. Jeśli zatem naszym wyróżnikiem stylu będą kowbojskie botki lub modna listonoszka z frędzlami, to powinniśmy faktycznie dobrze się czuć, mając ze sobą te akcesoria. Ponadto wyróżnikiem stylu może być też wybrana ozdoba do włosów, co jest idealną opcją dla osób, które często chodzą w spiętych włosach, a kucyk lub kok są dla nich znakiem rozpoznawczym. Niektóre osoby mają swój ulubiony wzór lub motyw na przykład kropki, paski, czy nadruk z ananasem, wówczas to właśnie ten element może stać się ich wyróżnikiem stylu. 

Wyróżnik stylu — ważny jest umiar

Choć wyróżnik powinien pojawiać się na tyle często w naszych stylizacjach, aby stał się rozpoznawalny, to jednak nie wolno zapomnieć o umiarze. Szczególnie jeśli naszym wyróżnikiem stylu nie jest drobny dodatek, ale właśnie nadruk na koszulce, czy wręcz wybrany krój ubrań. Pamiętajmy zatem, aby stosować wyróżnik stylu rozsądnie, żeby tylko podkręcał wybraną stylizację, a nie całkowicie ją zdominował.

Posiadanie własnego wyróżnika stylu jest obecnie bardzo modne, dlatego warto się na niego zdecydować. Szukając odpowiedniego wyróżnika, weźmy pod uwagę naszą wygodę i umiar oraz przede wszystkim nasze indywidualne preferencje.

Sprawdź także…