Dom modułowy bez zezwolenia – o czym musisz wiedzieć?

20 lipca 2022

Czym jest dom modułowy?

Dom modułowy to rodzaj domu prefabrykowanego. Zwykle jest budowany w fabryce, a następnie wysyłany do klienta i montowany na miejscu.

Co jest potrzebne do budowy domu modułowego?

Wybudowanie domu przez fabrykę zajmuje około 3-5 tygodni, a montaż u klienta około 1-2 dni.

Domy modułowe (jak te dostępne w Fast Home: https://fasthome.com.pl/oferta-dom-mieszkalny-dom-wypoczynkowy/) są zwykle budowane bez zezwolenia władz, ponieważ nie są to konstrukcje trwałe. Najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć podczas budowy jednego z tych domów, jest to, że musisz go zarejestrować w lokalnych urzędach. W przeciwnym razie istnieje ryzyko grzywny lub kary za nielegalną budowę. Technologia, w której projektowane i wykonywane są domy modułowe obejmuje najnowsze rozwiązania, dlatego możesz być pewien, że spełnia on wszelkie normy i wymagania dotyczące zabudowy modułowej.

Jakie zalety ma dom modułowy?

Domy modułowe mają mnóstwo zalet, takich jak szybka budowa, trwałość i nowoczesne rozwiązania. Dom modułowy to dom budowany w fabryce, a nie na miejscu. Nazywa się je również domami prefabrykowanymi. Domy te są zwykle tańsze niż zwykłe domy i można je zmontować w czasie krótszym niż budowa tradycyjnego domu.

Domy modułowe nie są nowe – po raz pierwszy zostały użyte w XIX wieku, ale nie były popularne aż do lat 70., kiedy rozpoczął się kryzys naftowy i ludzie zaczęli szukać bardziej przystępnych cenowo mieszkań.

Istnieje wiele zalet domów modułowych, które mogą sprawić, że warto je rozważyć jako opcję:

– Podczas budowy zużywają mniej materiałów

– Proces budowy jest szybszy

– Nie muszą być podłączone do mediów, ponieważ są już podłączone w fabryce – Są łatwiejsze w utrzymaniu

Domy bez zezwolenia do 70m2

W Polsce można wybudować dom bez pozwolenia, jeżeli jest mniejszy niż 70m2. Jeśli chcesz zbudować większy dom, musisz uzyskać zgodę gminy. Gmina oceni Twój wniosek i określi, czy Twój dom może zostać wybudowany bez pozwolenia, czy nie.

Przed podjęciem decyzji gmina uwzględni rodzaj budynku, lokalizację, istniejącą infrastrukturę oraz wielkość działki.

Laura Bondyra

Autor: Laura Bondyra

Sprawdź także…