Gotowe meble a indywidualne rozwiązania na wymiar – w co warto inwestować?

11 sierpnia 2022

Gotowe meble a indywidualne rozwiązania na wymiar – w co warto inwestować?

Urządzanie mieszkania wiąże się z koniecznością wyboru najbardziej odpowiednich mebli, które będą zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Podjęcie decyzji może przysporzyć niemałych kłopotów, szczególnie w przypadku mebli kuchennych. Wiele osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem są gotowe elementy wyposażenia dostępne w sklepach, czy te robione na zamówienie. Jakie są wady i zalety każdej opcji?

Meble gotowe

Jedną z największych korzyści płynących z wyboru gotowych mebli jest możliwość kupienia ich w atrakcyjnych cenach. To rozwiązanie jest o wiele tańsze niż meble na wymiar. Sprawdzi się ono jednak raczej w przypadku przestronnych wnętrz o standardowych wymiarach, w których przestrzeń nie musi być idealnie zabudowana. W sklepach można znaleźć meble gotowe do samodzielnego montażu, dzięki czemu każdy ma szansę urządzić pomieszczenie przy niewielkim nakładzie finansowym. Zaletą jest też krótki czas oczekiwania na produkty. W większości przypadków komplet jest gotowy do odebrania jeszcze tego samego dnia. Wystarczy więc zorganizować transport i w niedługim czasie można cieszyć się nowymi meblami. Dodatkowym atutem jest możliwość zdemontowania elementów wyposażenia i przewiezienia ich w inne miejsce, np. podczas przeprowadzki. Wśród wad wymienia się konieczność wyboru gotowych zestawów, które niekoniecznie odpowiadają preferencjom wszystkich domowników. Nie są one dopasowane indywidualnie do klienta czy warunków panujących w konkretnym pomieszczeniu. Dodatkowym minusem może być słabsza jakość materiałów wykonania. Zazwyczaj są nimi płyty wiórowe, które wykazują się podatnością na zniszczenia i uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Przy intensywnej eksploatacji elementy w krótkim czasie mogą przestać funkcjonować w pełni prawidłowo i prezentować się tak atrakcyjnie jak na początku.

Meble na wymiar

Meble na wymiar są chętnie wybierane przez osoby, które dysponują małymi pomieszczeniami. Bardzo ważne jest odpowiednie zagospodarowanie w nich każdego centymetra przestrzeni. Ta opcja sprawdza się w przypadku wnętrz ulokowanych w nietypowych miejscach, np. na poddaszu. Meble można dopasować niemal do każdej wnęki. Spersonalizowane rozwiązanie odpowiada wszystkim potrzebom użytkowników dotyczących wymiarów, materiałów czy kolorystyki. Meble na wymiar wykonywane są przez doświadczone firmy, które dodatkowo udzielają klientom porad umożliwiających maksymalne dopasowanie mebli do ich oczekiwań. Oferują one dodatkowo usługę montażu – w przypadku mebli na wymiar samodzielny montaż mógłby okazać się zbyt kłopotliwy i czasochłonny. Niestety należy liczyć się z tym, że wybór mebli na zamówienie wiąże się ze zdecydowanie wyższymi kosztami. Ceny są bardzo zróżnicowane, lecz w każdym przypadku znacznie przewyższają ceny mebli gotowych. Czas oczekiwania na realizację zamówienia również jest stosunkowo długi i może wynieść nawet do 8 tygodni.

Meble gotowe czy na wymiar?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każde z rozwiązań sprawdzi się w innym przypadku. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim czynniki takie jak indywidualne oczekiwania domowników, wielkość pomieszczenia i budżet.

Laura Bondyra

Autor: Laura Bondyra

Sprawdź także…