Dbanie o ubrania, by służyły jak najdłużej, nie tracąc urody ani właściwości użytkowych, wpisuje się w coraz bardziej popularny trend slow fashion. Kupujemy funkcjonalne, eleganckie ubrania lepszej jakości, aby nosić je przez kilka sezonów, co ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale i na stan naszych finansów. Jak dbać o ubrania, żeby cieszyć się nimi przez długi czas? Co zrobić, żeby wyglądały jak nowe?
Spis treści
Odpowiednie warunki prania
Pranie wydaje się zwykle czynnością prozaiczną. Wiadomo, że ubrania należy posortować kolorami i oddzielnie prać rzeczy białe, kolorowe i czarne. Aby jednak uniknąć zniszczenia swoich ulubionych strojów, trzeba zwracać uwagę na coś więcej niż sam kolor. Różne rodzaje włókien umożliwiają pranie w równym zakresie temperatur, warto więc zwracać uwagę na oznaczenia na metkach. Co więcej, ubrania wełniane bądź jedwabne wymagają nie tylko specjalnego programu do prania tkanin delikatnych, ale również użycia dedykowanego im detergentu.
Bęben pralki nie powinien być przeładowany, ponieważ sprzyja to odkształcaniu się strojów. Piorąc ubrania z aplikacjami czy haftami, przed praniem warto przewrócić je na lewą stronę. To samo dotyczy również dżinsów. Pranie na lewej stronie pozwala na dłużej zachować ich intensywną barwę.
Musisz pamiętać, że każde pranie niszczy włókna. Nie należy więc wybierać programów piorących o zbyt długim czasie trwania, o ile nie ma takiej potrzeby. Lepiej również nie nadużywać detergentów, ponieważ zbyt duże ich ilości osadzają się na włóknach i sprawiają, że ubrania robią się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku.
Suszenie na słońcu czy w suszarce bębnowej?
Suszarki bębnowe pozwalają oszczędzać czas. Nie wszystkie ubrania jednak nadają się do suszenia w taki sposób. Zawsze należy sprawdzić informacje na wszywce odzieży. Swetry wełniane i inne dzianiny najlepiej suszyć na płasko, rozłożone na ręczniku. Pozwala to uniknąć ich rozciągnięcia i zdefasonowania. Pozostałe ubrania można rozwiesić na suszarkach lub wieszakach. Ten ostatni sposób jest idealny w przypadku koszul i sukienek. Dzięki temu tkaniny mniej się gniotą i dużo łatwiej je wyprasować.
Decydując się na suszenie ubrań na powietrzu trzeba pamiętać, że na słońcu kolory wyraźnie blakną. Biała pościel na pewno nie ucierpi, ale dla kolorowych ubrań zdecydowanie lepsze będzie suszenie w cieniu.
Przechowywanie, które nie niszczy ubrań
Swetry, bluzy dresowe czy dżinsy najlepiej przechowywać poskładane na półkach w szafie, ale koszule, zwiewne sukienki czy marynarki koniecznie znaleźć się muszą na wieszakach. Najlepiej pojedynczo, dzięki czemu łatwiej znajdziesz je w szafie, zyskasz też pewność, że nic się wygniecie i nie odkształci. Warto zwrócić również uwagę na wieszaki. Najlepsze będą szerokie, drewniane lub melaminowe, ewentualnie obijane tkaniną. Cienkie, druciane, powodują, że ubrania się gniotą, wyciągają, a do tego łatwo można zaciągnąć nimi delikatne tkaniny.
Na bieliznę najlepiej przeznaczyć osobną szufladę komody. Komplety można przechowywać łącznie, w pudełeczkach lub satynowych woreczkach. Buty z kolei zajmą najmniej miejsca, jeśli zapakujemy je w pudełka. Poza tym, przechowywane w taki sposób zdecydowanie najmniej się niszczą. Dotyczy to zwłaszcza konieczności przechowania obuwia pomiędzy sezonami.
Uwaga na zaciągnięcia w czasie noszenia
Delikatne, naturalne włókna, takie jak wełna czy jedwab, są podatne na zaciągnięcia i mechacenie. Warto uważać na to nie tylko podczas prania czy przechowywania, ale również w czasie komponowania swoich stylizacji. Delikatne sweterki czy zwiewne bluzeczki niszczą się najbardziej od pasów samochodowych, pasków torebek przewieszonych przez ramię lub naszyjników o nieregularnej formie. Warto tak komponować stroje, aby zmniejszyć ryzyko zaciągnięć. Ich skutki trudno później usunąć. Na wszelkie zmechacenia przyda się natomiast golarka do swetrów. Dzięki niej dzianiny naprawdę dłużej wyglądają jak nowe.