Jak się ubrać na ślub i wesele jako gość?

11 sierpnia 2022

Wiele osób zaproszonych na ślub i wesele zastanawia się, co na siebie włożyć na taką okazję. W przypadku kobiet warto pamiętać o niezmiernie ważnej zasadzie – chodzi o to, by nie przyćmić panny młodej. Mężczyzna natomiast powinien postawić na szyk i elegancję. Należy jednak pamiętać, że ubiór nie musi być dostosowany do samej uroczystości. Czasami państwo młodzi określają charakter spotkania. Jeśli więc na zaproszeniu widnieje wpis „dress code”, to oznacza, że strój może być mniej oficjalny.

Podniosły charakter uroczystości

Jeżeli zarówno ślub, jak i wesele będą miały podniosły charakter, musimy dostosować do tego nasz strój. Na taką imprezę panowie z pewnością pojawią się w garniturze lub smokingu. Panie natomiast mogą pozwolić sobie na suknie wieczorowe. W tym przypadku kreacja może zdecydowanie odsłaniać ramiona i posiadać sporą długość. Innym rozwiązaniem będzie włożenie na siebie wytwornej sukienki koktajlowej, której dół sięgnie za kolana. Do tak eleganckiego stroju będzie pasować kobiecy kostium lub garsonka. Jeśli chodzi o materiał, to koniecznie trzeba postawić na wysoką jakość. Może to być jedwab, żorżeta lub aksamit.

Wygoda połączona z elegancją

Wybór odpowiedniego stroju weselnego będzie uzależniony od roli, jaką będziemy pełnić podczas uroczystości. Jednak większość obecnych będzie po prostu gośćmi. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę kilka istotnych zasadach. Trzeba przede wszystkim pamiętać, żeby znacząco się nie wyróżniać. To para młoda powinna przyciągać wzrok i być w centrum uwagi. Dobrze jest unikać czerni i bieli. Co prawda kolory te są uważane za klasykę, to jednak podczas wesela mogą wzbudzić sporo kontrowersji. Szykując strój na wesele, warto postawić na wygodę. Uroczystość ta potrwa wiele godzin, więc nasz komfort ma zasadnicze znaczenie. Czy krzykliwa biżuteria będzie w takich okolicznościach pożądana? Warto pamiętać, że wesele, to nie karnawał. Dobrze jest też unikać wyzywającego makijażu i ozdobnych cekinów. Planując ubiór weselny, nie możemy sobie pozwolić na jeansy czy elastyczne sukienki, ten rodzaj garderoby przyda się nam podczas wakacyjnych eskapad.

Dobór kreacji pod względem kolorystycznym

Jakie kolory są szczególnie polecane na uroczystość ślubną i zabawę weselną? Czerń całkowicie odpada, bo najczęściej kojarzy się z żałobą. Zupełnie nie będzie pasować do tak wzniosłych chwil, z których emanuje młodość, radość i miłość. Preferowane są radosne kolory w różnych odcieniach turkusu i czerwieni. Poza tym warto pamiętać, że takie barwy jak écru, biel czy krem są zarezerwowane dla panny młodej. Przy wyborze stroju na uroczystość weselną warto unikać elementów, które są określane mianem wyzywających. Chodzi tu między innymi o duże dekolty, cekiny, mini czy przesadny makijaż. Nasz ubiór powinien cechować radosną klasyczną elegancję i wygodę. Warto też pamiętać, że pora roku oraz rodzaj lokalu będą miały wpływ na nasz stój. W okresie letnim warto postawić na materiały lekkie i przewiewne. W tym wypadku świetnie się sprawdzi szyfon, muślin i jedwab. W okresie zimowym lepszy będzie aksamit lub welur.

Laura Bondyra

Autor: Laura Bondyra

Sprawdź także…