Styl industrialny polubiły osoby preferujące minimalistyczne, a nawet surowe wnętrza. Swoje źródło ma on bowiem w pomieszczeniach po starych fabrykach i magazynach, zatem industrialne wnętrza nie należą do ciepłych i przytulnych, lecz do nowoczesnych i efektownych. Najlepsze warunki dla industrialnej kuchni stworzy duże, przestronne pomieszczenie z wysokimi sufitami, ale nie oznacza to, że podobnej kuchnie nie stworzymy na przykład w bloku. Od czego zacząć?
Spis treści
Podstawowe założenia stylu industrialnego – jak zaprojektować kuchnię?
Kuchnia w stylu industrialnym ma być przestronna, uporządkowana, pozbawiona nadmiaru zdobień i dekoracji. Należy projektować ją zgodnie z zasadą minimalizmu, który odnosi się nie tylko do ilości sprzętów, ale również do ilości kolorów czy tekstur. Dominujące odcienie w industrialnej palecie barw to biel, czerń i szarość, przełamywane świeżą zielenią roślin i czerwienią cegieł. Jeśli w kuchni zdecydujemy się na ciemne meble, warto zestawić je z jasnymi ścianami lub odwrotnie, aby wnętrze nie stało się ciemne i ponure. Warto unikać też nadmiaru tekstur. Drewno i cegłę najlepiej połączyć z gładkimi frontami, ścianami pokrytymi zwykłą farbą lub betonem architektonicznym.
Jakie meble do kuchni w stylu industrialnym?
Industrialne meble to serce surowej, nowoczesnej kuchni. Mogą to być zarówno elementy wykończone na biało, jak i na czarno, alternatywnie również w odcieniu betonowej szarości, ale ich fronty powinny być gładkie, bez zdobień, z prostymi uchwytami. Niektórzy decydują się także na meble w kolorze ciemnego drewna, które również świetnie prezentują się w industrialnej kuchni. Kuchenne blaty najczęściej są drewniane, choć obok nich nie brakuje wariantów kamiennych czy nawet stalowych. Pomiędzy szafkami powinny znaleźć się też odpowiednio dopasowanie sprzęty AGD. Z reguły są to urządzenia w kolorze stali nierdzewnej lub głębokiej czerni. Mają gładkie powierzchnie, odbijające światło i prosty design. Ciekawie w takim wnętrzu wyglądają pokaźne okapy oraz lodówki side-by-side.
Oświetlenie i dekoracje w stylu industrialnym
W kuchni industrialnej ilość dodatków i dekoracji ograniczamy do niezbędnego minimum. Wszelkie elementy wyposażenia, które nie muszą być pod ręką, należy ukryć w funkcjonalnych szafkach i szufladach. Kuchenne blaty nie powinny być zagracone dekoracjami. W roli ozdoby mogą wystąpić na przykład donice z ziołami. Tak naprawdę funkcje dekoracyjne w industrialnych kuchniach przejmują elementy armatury i oświetlenia. Wnętrza często wyposaża się w przyciągające wzrok baterie, na przykład w odcieniu mosiądzu. Z kolei lampy to przede wszystkim nagie żarówki wiszące na odsłoniętych czarnych przewodach lub reflektory, których światło można odpowiednio ukierunkować.
Wyspa lub lada kuchenna – obowiązkowy element kuchni industrialnej
Kuchnia w stylu industrialnym nie może wręcz obyć się bez wyspy lub lady z hokerami, na których domownicy siadają, aby zjeść śniadanie. Nad takim blatem zawiesza się zwykle oryginalne lampy z metalowymi lub szklanymi kloszami. Wyspy często tworzą też dodatkowe miejsce do funkcjonalnego przechowywania kuchennego wyposażenia na półkach czy w szufladach, ukrytych przed wzrokiem gości.