Planowanie remontu łazienki, projekty, inspiracje i odwieczny pojedynek pomiędzy prysznicem a wanną. Brzmi znajomo? Zapraszam więc do poniższego artykułu, który zajmie się tematyką wanny wolnostojącej. Jak ją wybrać i na co zwrócić uwagę, aby grając w łazience pierwsze skrzypce, dodawała uroku i nadawała wnętrzu charakter.
Spis treści
Wanna wolnostojąca – do jakiej łazienki będzie pasować?
Bardzo często pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl, gdy mówimy o wannach wolnostojących, jest styl retro i wanna na nóżkach, często o ciekawym i oryginalnym kształcie. Nie do końca jest to prawda, ponieważ obecnie na rynku mamy ogromny wybór co do stylistyki, a mnogość materiałów, kolorów i form pozwala na dopasowanie takiej wanny do każdego projektu.
Kluczowe jest, aby wanna wolnostojąca nie była oderwanym, od reszty łazienki, elementem. Musi się do niej idealnie wpasować nie tylko charakterem, ale również pod względem materiałów czy kolorów. Jej harmonia z pozostałymi szczegółami wykończenia łazienki jest istotna w całościowym odbiorze pomieszczenia.
Co ważne, należy odpowiednio dobrać rozmiar wanny nie tylko co do wielkości łazienki, ale również do potrzeb użytkowników. Znaczenie ma również wielkość pomieszczenia. Jako że wanna wolnostojąca najczęściej wybierana jest jako centralny punkt łazienki, dobrze jest, aby miała ona odpowiednią powierzchnię. Takie wanny najlepiej prezentują się w przestronnych miejscach o powierzchni minimalnej 10-15 metrów kwadratowych.
Posiadacze mniejszych łazienek marzący o wannie wolnostojącej nie muszą z niej całkowicie rezygnować. Na rynku dostępne są wanny przyścienne oraz narożne, dzięki którym również można osiągnąć efekt wow, nawet w mniejszym pomieszczeniu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wanny wolnostojącej?
Wybierając wannę wolnostojącą, należy zwrócić uwagę na kilka elementów, dzięki którym będzie się miało pewność, że będzie ona użytkowa przez lata i nietracąca na swoim uroku.
- Materiał wykonania – obecnie wanny wykonywane są z kompozytu sanitarnego, przez co są odporne i wytrzymałe. Dodatkowo można wybrać wannę ze specjalną powłoką, dzięki której staje się ona jeszcze twardsza i bardziej odporna, a ponadto antybakteryjna i odporna na zabrudzenia.
- Design – dobierany do ogólnego charakteru i stylu łazienki. Wybór jest bardzo duży i na pewno każdy jest w stanie znaleźć odpowiedni styl dla siebie.
- Dno wanny – zewnętrzny wygląd nie powinien być jedynym kryterium przy wyborze konkretnego modelu wanny. Wyprofilowanie dna jest równie istotne. Odgrywa dużą rolę przy napełnianiu wanny wodą.
Bateria – wbudowana w wannę czy niezależna?
Montaż baterii jest równie istotną sprawą przy wyborze wanny. Może ona być wbudowana bezpośrednio do niej lub być ulokowana niezależnie od niej. Zarówno jedna jak i druga opcja wymaga przyłączeń wody w podłodze.
Bateria podłogowa wybierana jest najczęściej do wanny w stylu retro, gdzie nie ma możliwości ulokowania baterii nawannowej lub w stylu nowoczesnym, który lubi podkreślać niezależność, kształty czy kolory. Minusem takiej opcji jest trudność w utrzymywaniu czystości oraz wyższy koszt.
Bateria nawannowa jest opcją tańszą, łatwiejszą w utrzymaniu czystości, a ilość dostępnych na rynku modeli pozwoli na wybranie idealnego wariantu.
Jak widać, decydując się na wannę wolnostojącą, należy przemyśleć i odpowiednio dobrać kilka rzeczy. Wannę, dzięki szerokiej dostępności wzorów, można z łatwością dopasować do interesującego nas stylu łazienki, a poprzez dobór dodatków, jak np. bateria, jeszcze bardziej podkreślić jej charakter.