Rola światła naturalnego w naszych wnętrzach

7 czerwca 2022

Sposób, w jaki światło wpada do przestrzeni, zmienia atmosferę wnętrza. Na przykład naturalne światło jest zazwyczaj ciepłe i zachęcające. Sztuczne światło może być zbyt zimne lub brudne.

Musimy przyjrzeć się, w jaki sposób możemy wykorzystać naturalne światło, aby wnętrza wyglądały jak domowe, a jednocześnie były bardziej komfortowe i energooszczędne.

Naturalne światło przyjacielem domu

Do oświetlenia najlepiej nadaje się naturalne światło. Może to być naturalne światło z okna lub sztuczne źródło, takie jak lampy i lampy sufitowe.

W ciągu dnia okna wpuszczają naturalne światło. W nocy, gdy nie ma światła z zewnątrz, lampy i lampy sufitowe są używane do przyciemniania pomieszczeń. Sztuczne źródła mogą stworzyć nastrojową atmosferę z dramatycznymi cieniami i jasnymi światłami, co może nie być możliwe przy samym naturalnym świetle.

Jaki rodzaj oświetlenie wybrać

Istnieje również wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, który rodzaj oświetlenia jest odpowiedni do tego, czego potrzebujesz: otoczenie a zadanie; temperatura barwowa; jasność; odcień; kierunek oświetlenia; długowieczność (jak długo trwa przed koniecznością wymiany); skuteczność świetlna (skuteczność przekształcania energii elektrycznej w światło użytkowe).

W naszych domach naturalne światło stało się czymś w rodzaju luksusu. Ale trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę samą liczbę godzin, które każdego dnia spędzamy w pomieszczeniach – w szkole i pracy, w samochodzie czy w komunikacji miejskiej, nawet podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki. Być może żyjemy w tak zwanym „wieku światła”, ale to sztuczne światło najczęściej oświetla nasze życie.

Możemy myśleć o naturalnym świetle jako o energooszczędnym, świeżo oświetlonym i atrakcyjnym sposobie rozjaśnienia naszych domów. Prawda jest taka, że wpływa na nas na znacznie głębszym poziomie, niż nam się wydaje: światło naturalne/słoneczne to nie tylko światło słoneczne – zawiera ważne długości fal, które wspierają nasze samopoczucie psychiczne i zapewniają ochronę przed różnymi chorobami, takimi jak nowotwory.

Sprawdź także…