Salon – jakie meble powinny się w nim znaleźć?

5 września 2022

Modny dzisiaj minimalizm sprawia, że wiele osób zastanawia się, jakie meble muszą znaleźć się w salonie, a z których można bez obaw zrezygnować. Ponieważ pokój dzienny pełni rolę reprezentacyjną, ale też wypoczynkową, pod uwagę musimy wziąć jego funkcjonalność i estetykę aranżacji. Od czego zacząć więc meblowanie salonu?

Wypoczynek w salonie – sofa, fotele czy narożnik?

Elegancki i wygodny mebel wypoczynkowy to serce salonu. Do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem w tym zakresie był narożnik, na którym z powodzeniem mieściło się nawet pięć osób. Dzisiaj coraz częściej obszerny narożnik zamieniamy na gustowną sofę i fotele lub tapicerowane krzesła fotelowe. Jedno jest pewne – miejsce do siedzenia w salonie to najważniejszy element wyposażenia tego wnętrza. Jeśli mebel ma stać przy samej ścianie, a priorytetem jest oszczędność przestrzeni podłogowej, wybierzmy narożnik. Kiedy zaś mamy do czynienia z pomieszczeniem typu open space, które jest przestronne i nowoczesne, prawdopodobnie lepiej zaprezentuje się w nim elegancka kanapa z fotelami, pufem czy podnóżkami. 

Ława lub stolik kawowy

Trudno wyobrazić sobie przyjmowanie gości w salonie bez blatu na kawę i ciasteczka, ustawionego tuż przed meblem wypoczynkowym. Stolik kawowy lub łatwa to zatem kolejny must have w pokoju dziennym. Poza funkcją użytkową, doskonale sprawdzi się on również w roli dekoracyjnej. Wystarczy ustawić na nim wazon z kwiatami lub roślinę w doniczce. Co sprawdzi się lepiej: stolik czy ława? Wszystko zależy od ilości miejsca w pomieszczeniu, gdyż meble powinny zachowywać jego proporcje. Jeśli dysponujemy dużą ilością wolnej przestrzeni, ale stolik podoba nam się bardziej niż ława, dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór modnego modelu dwa lub trzy w jednym. 

Szafka RTV

Ostatni niezbędny mebel w salonie to szafka pod telewizor, czyli popularna RTV-ka. Służy ona nie tylko wygospodarowaniu półek na modem czy inne urządzenia, ale przede wszystkim estetycznemu ukryciu przewodów. Na szafce tego typu można ustawić telewizor, a w jej szufladach wygospodarować miejsce na płyty i inne przedmioty.

Meble do przechowywania

Chociaż meble do przechowywania w salonie nie są niezbędne, to jednak wiele osób nie rezygnuje z nich nawet w minimalistycznym pokoju dziennym. Do wyboru mamy niższe komody, wyższe witryny oraz regały. Co wybrać? Komoda to najczęściej funkcjonalne szafki i/lub szuflady oraz blat, który pomaga wprowadzić do wnętrza dekoracje. Warto postawić na taki mebel wtedy, kiedy w salonie planujemy przechowywać rzeczy mało reprezentatywne, na przykład dokumenty, tekstylia czy wszelkiego typu „przydasie”. Ponieważ witryny z reguły są przeszklone, lepiej sprawdzą się do eksponowania eleganckiej porcelany, szkła i innych przedmiotów pełniących rolę dekoracyjną. Natomiast otwarte regały to dobry wybór dla osób, które chcą stworzyć w swoim salonie domową biblioteczkę. 

Urządzając funkcjonalny i elegancki salon, możemy zdecydować się na gotowy komplet mebli lub samodzielnie dobrać do siebie kilka niezbędnych elementów. W obu przypadkach warto pamiętać o tym, że pokój dzienny ma służyć przede wszystkim domownikom, ale powinien też reprezentować ich przed gośćmi, kiedy ci przybywają z wizytą. 

Laura Bondyra

Autor: Laura Bondyra

Sprawdź także…