Soczewki jednodniowe – jakie są ich zalety i o czym należy pamiętać?

7 września 2022

Jednodniowe soczewki są bezpieczne, wygodne i nie wymagają codziennej pielęgnacji, nic więc dziwnego w tym, że cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Co warto wiedzieć o takich soczewkach? Jakie są ich zalety stosowania.

Soczewki jednodniowe – czym są i jakie są ich rodzaje?

Soczewki jednodniowe są medycznym wyrobem przeznaczonym do korekcji wzroku. Są wygodne w użytkowaniu, nie wymają żadnej pielęgnacji. Jest to idealna alternatywa dla osób, które nie przepadają za noszeniem okularów bądź są uczulone na preparaty do pielęgnacji soczewek, dlatego nie mogą nosić wielorazowych.

Soczewek nigdy nie można dobierać samodzielnie. To zadanie dla optyka lub optometrysty. Specjaliści dokładnie sprawdzą, czy nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek jednodniowych oraz wybiorą najlepszy ich typ.

W zależności od wady wzroku soczewki można podzielić na:

  • toryczne – typ idealny dla osób mających astygmatyzm. Są wygodne i komfortowe, dostępne ze szkłami hydrożelowymi oraz silikonowo-hydrożelowymi;
  • sferyczne – soczewki najlepsze dla osób z krótkowzrocznością i nadwzrocznością;
  • progresywne- ten typ polecany jest przede wszystkim dla osób zmagających się ze starczowzrocznością;
  • kolorowe – takie soczewki w większości przypadków łatwo można dopasować do wady wzroku, a przy tym dzięki nim istnieje możliwość zmiany koloru oczu.

Komu polecane są soczewki jednodniowe?

Choć z soczewek jednodniowych kontaktowych, jeżeli nie ma medycznych przeciwwskazań korzystać może każdy, to jednak polecane są w szczególności sportowcom oraz osobom, które poszukują wygodniej alternatywy dla okularów jedynie na ważne i wyjątkowe uroczystości. Ze względu na dużą różnorodność soczewki kontaktowe jednodniowe można dopasować zarówno do potrzeb stygmatyków, jak i osób zmagających się z nadwzrocznością czy krótkowzrocznością.

Dlaczego warto korzystać z soczewek jednodniowych?

Soczewki jednorazowe są nie tylko wygodne, ale mają również mnóstwo innych zalet, przez które ich popularność systematycznie wzrasta. Takie soczewki to również niższe ryzyko wystąpienia nieprzyjemnej infekcji, przede wszystkim ze względu na to, że są one zakładane tylko raz, więc w zasadzie bakterie mają małe szanse na to, by osiąść na szkłach i przedostać się do narządu wzroku.

Soczewki jednodniowe można nosić wyłącznie w określonych sytuacjach, w przeciwieństwie do szkieł miesięcznych czy różnych, które tak naprawdę nie mogą być odłożone i nieużytkowane przez dłuższy czas.

Dla wielu osób bez wątpienia istotną zaletą jednodniowych soczewek będzie to, że nie wymagają one stosowania dodatkowych akcesoriów czygromadzenia środków do ich pielęgnacji, co jak łatwo się domyślić, zawsze generuje dodatkowe koszty.

Jak długo można nosić soczewki jednodniowe?

Zgodnie z zaleceniami specjalistów, jednodniowe soczewki można nosić nie dłużej niż 8-14 godzin. Tak naprawdę jest to jednak bardzo ogólne zalecenie, a każdy użytkownik powinien dopasować czas do swoich własnych, indywidualnych potrzeb. W soczewkach jednodniowych nie wolno spać, należy je natychmiast usunąć, gdy pojawi się uczucie dyskomfortu, pieczenie, ból itp. Po wyjęciu soczewek kontaktowych jednodniowych z oka nie należy ich ponownie zakładać.

Sprawdź także…