Świece sojowe vs. świece parafinowe – które wybrać?

10 sierpnia 2022

Nie da się ukryć, że w kwestii urządzania naszych wnętrz zwykle bardzo chętnie stawiamy na świece. Są to akcesoria, które nie tylko mają wyjątkową moc dekoracyjną, ale także ciepły płomień palącej się świecy jest w stanie wygenerować we wnętrzu wyjątkową atmosferę. Zwykle wybierając świece do własnych pomieszczeń, kierujemy się głównie ich kształtem, kolorem, czy nawet i zapachem. Jednocześnie zapominamy o tym, że świeczki mogą być wykonane z tradycyjnej parafiny, a także z wosku sojowego. Na które rozwiązanie warto więc postawić?

Świece sojowe vs. świece parafinowe – jakość i długość palenia

Jeśli zastanawiamy się, czy lepiej wybrać nam świece parafinowe, czy też świece sojowe, to pierwszym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest zarówno jakość jak i długość palenia. Okazuje się, że tradycyjne świece parafinowe spalają się dość szybko i co gorsza nierównomiernie. W efekcie tracą one swój pierwotny kształt, a wgłębienia i nierówności wosku mogą sprawić, że nie uda się nam wypalić takiej świecy do samego końca. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że świece parafinowe wydzielają podczas procesu spalania dym, przepełniony toksycznymi substancjami. Właśnie dlatego użytkownicy tych świec mogą skarżyć się na bóle głowy lub znaczne pogorszenie nastroju. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku świec sojowych. Wosk sojowy ma to do siebie, ze pali się on równomiernie na całej powierzchni, dzięki temu świeca może przez długi czas zachować swój estetyczny i ozdobny wygląd. Co jest jednak najważniejsze, w procesie spalania nie wydzielają się również żadne substancje, a co za tym idzie, nie musimy obawiać się o ewentualne migreny. Jak więc widać, w tym kontekście świece sojowe są absolutnym zwycięzcą.

Ekologiczność i przyjazność środowisku

Świece sojowe wykonywane są z wosku sojowego. W praktyce oznacza to więc, że nie są one produktem szkodliwym dla środowiska. Tak naprawdę, nawet ich knot wykonywany jest z ekologicznych materiałów. W efekcie cała świeca nie szkodzi nie tylko jej użytkownikom, ale także nie przyczyni się ona do dewastacji naszego ekosystemu. Z kolei w przypadku świec parafinowych, jest dokładnie odwrotnie, o czym szybko można się przekonać już podczas pierwszego zapalenia. Jeśli więc zależy nam na wpisaniu się w trendy „eko”, to bez wątpienia powinniśmy postawić na świece sojowe.

Świece sojowe również mogą być zapachowe!

Nie da się ukryć, że stawialiśmy chętnie na świece parafinowe, chociażby z tego względu, że na kilka minut podczas spalania, były one w stanie wypełnić nasze pomieszczenie ulubionym aromatem. Okazuje się, że świece sojowe również mogą to zrobić i co więcej, zapach będzie intensywny i trwały, a także nie zmiesza się on z dymem. Do świec sojowych- w procesie produkcji- dodaje się bowiem naturalne olejki eteryczne. Dzięki temu spalanie takiej świecy może być dla nas naturalną aromaterapią, która pomoże się nam odprężyć i zrelaksować. Jak więc widać, to właśnie świece sojowe mają o wiele więcej zalet i korzyści, o których warto się samodzielnie przekonać.

Laura Bondyra

Autor: Laura Bondyra

Sprawdź także…

Sukienka na wesele

Sukienka na wesele

Sukienka na wesele – jaką wybrać? Wybór sukienki na wesele to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim trzeba zastanowić...