Urlop w górach jesienią – o czym musimy pamiętać?

10 września 2022

Urlop w górach jesienią to świetna okazja, aby podziwiać piękno natury i odpocząć od codziennych obowiązków. Nie bez znaczenia jest też to, że ostatnie miesiące roku to idealna pora na aktywny wypoczynek. Aby jednak nasze wakacje były udane i bezpieczne, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Odpowiednie ubrania w górach to podstawa

Jesień to czas, kiedy temperatury są już stosunkowo niskie. Na górskich szlakach i szczytach może być jeszcze zimniej niż w miastach czy wsiach. Dlatego koniecznie zabierzmy ze sobą ciepłe ubrania, a także kurtkę przeciwdeszczową. Najlepszym rozwiązaniem jest ubranie się na tzw. cebulkę, czyli warstwowo. Dobrym pomysłem jest założenie koszulki na ramiączkach, bluzki z długim rękawem, swetra lub bluzy, a następnie odzieży wierzchniej. Dzięki temu będzie można łatwo dostosować się do zmieniających się warunków pogodowych, a te podczas jesiennych wędrówek potrafią zaskakiwać. Warto także wziąć ze sobą rękawiczki oraz ciepłą czapkę.

Co zabrać do picia i jedzenia?

W górach nie ma sklepów ani restauracji, dlatego musimy zabrać ze sobą wszystko, czego będziemy potrzebować na szlaku. Koniecznie pamiętajmy o wodzie i jedzeniu. Zalecana ilość napojów to około 2 litrów dziennie. W trakcie wypraw w jesienne dni dobrym pomysłem jest także zabranie ze sobą termosu z gorącą herbatą lub kawą. To pozwoli nieco się rozgrzać, kiedy przyjdzie nam się wspinać w niskiej temperaturze. Co natomiast z jedzeniem? W górach najlepiej sprawdzają się kanapki, a także porcjowane owoce i warzywa. Warto także mieć ze sobą czekoladę i inne słodycze, które dostarczą nam dodatkowej energii.

Pogoda w górach jesienią szybko się zmienia

W górach pogoda potrafi często i szybko się zmieniać. Szczególnie jesienią! W ciągu dnia możemy mieć do czynienia ze słońcem, deszczem, śniegiem i wiatrem. Dlatego warto śledzić prognozy pogody. Zwłaszcza kiedy planujemy wędrówkę na dłuższy dystans. Może się okazać, że rano serwisy informacyjne będą wskazywać słoneczny dzień, jednak w trakcie chodzenia po górach dostrzeżemy w oddali niepokojące chmury. Jeśli będą one zwiastować burzę lub wichurę, lepiej zejść ze szlaku i spróbować zdobyć szczyt przy bardziej sprzyjających warunkach. Warto pamiętać też o tym, że wysokość gór ma duże znaczenie. Im wyżej, tym warunki będą trudniejsze. Dlatego na strome szczyty lepiej wybrać się wiosną lub latem.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Jesienią w górach jest mniej turystów, dlatego zazwyczaj ma się większą swobodę poruszania się po szlakach. Nie oznacza to jednak, że możemy zapominać o bezpieczeństwie. Każda wyprawa powinna być dobrze zaplanowana. Warto zabrać ze sobą mapę w formie papierowej lub pobraną na urządzenie elektroniczne, dzięki której łatwo odnajdziemy się w terenie. Ponadto należy pamiętać, aby mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy i powerbank. W razie jakichkolwiek problemów pozwoli to nam szybko wezwać pomoc. Ostatnią kwestią jest ubezpieczenie. Choć dla obywateli w polskich górach nie jest ono obowiązkowe, to może nam znacznie pomóc, jeśli ulegniemy nieszczęśliwemu wypadkowi.

Sprawdź także…