Wymarzeni towarzysze letniego relaksu – jak wybrać wygodne meble balkonowe/tarasowe?

6 września 2022

Wypoczynek na balkonie, tarasie, czy w ogrodzie cieszy się obecnie dużą popularnością. Coraz częściej taka przestrzeń staje się miejscem spotkań w gronie rodziny, czy znajomych, zabaw z dziećmi, odpoczynku, czy spożywania posiłków. Warto więc zadbać, aby było to miejsce funkcjonalne, piękne i wygodne. Odpowiednie meble i dodatki z pewnością pozwolą uzyskać wymarzony efekt. 

Wybierając odpowiednie meble na taras czy balkon w pierwszej kolejności trzeba brać pod uwagę powierzchnię możliwą do zaaranżowania. Na małym balkonie nie można pozwolić sobie na wielkie zestawy wypoczynkowe. W takich miejscach sprawdzą się kompaktowe meble. Można też rozważyć zakup zestawu składającego się z elementów modułowych, dzięki czemu można stosować różne konfiguracje w zależności od potrzeb. Dobrym rozwiązaniem są też stoliki montowane do barierek balkonów, albo meble kompaktowe, składające się do minimalnych rozmiarów. Kiedy przestrzeń do urządzenia jest nieco większa, można pozwolić sobie na wygodne, duże sofy, leżanki, fotele, czy też duży stół, który pomieści całą rodzinę. 

Aby balkon stał się oazą i miejscem wytchnienia dobrze, aby był dopasowany zarówno do potrzeb, jak i upodobań właściciela. Można zakupić meble z różnych materiałów: drewno, technorattan, plastik, czy nawet wiklina. Decydując się na konkretny rodzaj mebli należy wziąć pod uwagę ich trwałość i jakość. Zwykle taki zakup to inwestycja na lata. Dobrze więc znaleźć sprzęty o jak najwyższej jakości i dbać o nie, aby posłużyły długo. Warto skorzystać z porad producenta lub sprzedawcy, aby upewnić się, że produkty spełnią stawiane im wymagania. Meble ogrodowe dostępne są w niezliczonych kształtach i kolorach, aby każdy znalazł coś dla siebie. Aby podkreślić własny styl, a jednocześnie zadbać, o ponadczasowość zestawu można też zakupić meble w klasycznych formach i stonowanych formach i zainwestować w ciekawe dodatki: wyjątkowe poduszki, pledy, czy koce. Całość aranżacji balkonu można też uzupełnić kwiatami, wazonami, czy lampkami. Wspaniałym pomysłem jest też samodzielne wykonanie mebli. To rozwiązanie wymagające znacznego nakładu pracy, jednak nagrodą może być satysfakcja z uzyskanego efektu.

Poza wygodą istotne, aby meble spełniały funkcję użytkową. Niewątpliwie trzeba rozważyć jaki rodzaj aktywności ma być wykonywany na balkonie albo tarasie. Jeśli ma to być miejsce wspólnego biesiadowania z pewnością trzeba zainwestować w stół i odpowiednie siedziska. Jeśli natomiast wystarczające będzie miejsce, w którym można spokojnie zaszyć się z ulubioną książką, to warto rozważyć zakup wygodnej leżanki, albo huśtawki – kosza. Można też połączyć wszystkie te elementy i stworzyć zestaw, z którego da się korzystać na wiele sposobów. Dobrze zwrócić też uwagę na dodatkowe możliwości. Niektóre meble zawierają wbudowane pojemniki, do których można schować rzeczy przydatne na balkonie, albo chociażby poduszki, którymi wyłożone są siedziska. Aby zapewnić meblom jak najdłuższe użytkowanie w dobrym stanie warto zainwestować w specjalne pokrowce, które ochronią je przed warunkami atmosferycznymi. Niektóre meble umożliwiają wykorzystywanie albo łączenie ich na wiele różnych sposobów.

Pomysłów na aranżację balkonu i tarasu jest niezliczona ilość. Urządzanie własnego gniazdka może być wspaniałą przygodą. Z pewnością efekt, jaki można osiągnąć, wart jest odrobiny wysiłku i poświęcenia czasu. Balkon czy taras może być bowiem wymarzonym miejscem do spędzania całych ciepłych (a często także chłodniejszych) dni w gronie najbliższych lub z interesującą lekturą.

Sprawdź także…